Paylaşımlı Ofis Nedir?

Konseptin tarihçesine baktığımızda “co-working” kavramını görürüz. Co-working kavramı ilk kez 1999 yılında, bilgisayar destekli ortak çalışma anlamında kullanılmıştır. 2005 yılında bugünkü anlamıyla, farklı insanların ortak bir ofisi paylaşmaları olarak karşımıza çıkmıştır. 2006 yılında açılan Citizen Space, ilk paylaşımlı ofistir. Son yıllarda, bu tür ofislere duyulan ihtiyacın artmasıyla paylaşımlı ofis sayısı artmaktadır. Bu ofislerin artma sebepleri maliyetle ve değişen küresel ekonomiyle açıklanabilir.
Neden Paylaşımlı Ofis Tercih Etmeliyim?
Paylaşımlı ofisler, özel ofis açmak istemeyenler tarafından sıkça tercih edilmektedir. İş kurmanın maliyetli kalemlerinden biri de iş yeri kirasıdır. Kiranın yanında stopaj, aidat, faturalar, ekipmanların satın alınması, ekipmanların bakımı yeni iş kuran bireyleri zorlamaktadır. Paylaşımlı ofis sayesinde bu gibi masraflar ve vergiler de düşmektedir. Ofisi paylaşan diğer kişilerle iletişim imkanı ve networking imkanı paylaşımlı ofislerin artısıdır. Networking yaparak yeni iş ortaklıkları çıkabileceği gibi, yeni müşteriler de çıkabilmektedir. Sadece kira bedeli ödeyerek, bir masa ya da ofis kiralanabilen paylaşımlı ofislerde, yaptığınız anlaşmaya bağlı olarak kiralama bedeline ofis ekipmanlarını ortak kullanım hakkı, toplantı odalarından yararlanma, internet, telefon, ofis temizliği, sekreterlik gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Yapılan anlaşmada, tutar dahilinde yapılabilecek olanlar belirtilir. Bazı ofisler, 7/24 kullanılabilirken, bazı ofislerse saat sınırlı olarak kullanılabilmektedir.
Sabit bir ücret ödeyip, sadece işinize odaklanarak iş hayatında başarıyı yakalamak ve sosyalleşmek istiyorsanız, paylaşımlı ofisler sizin için biçilmiş kaftan olarak görülebilir. Bu ofisler, modern ve verimli çalışmak için düzenlenmiştir. Sıkıntılı ofis ortamından uzak, evinizin rahatlığında ofis ciddiyetini bu ofislerde yaşayabilirsiniz. Özellikle İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde gün geçtikçe sayısı artan paylaşımlı ofisler, teknolojinin gelişmesi ve iş anlayışının değişmesiyle, daha fazla yaygınlık kazanacaktır

 

 

Share this post

Hızlı Teklif Formu